Piknik Rodzinny "Pożegnanie Lata"

Jarosław Witaszczyk

W sobotę, 24 września odbył się Piknik Rodzinny „Pożegnanie Lata” zorganizowany przez Oratorium im. św. Jana Bosko, Radę i Zarząd Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dom Kultury Praga.

Ten kto wybrał się na sobotni spacer w pobliże Bazyliki NSJ przy ul. Kawęczyńskiej nie mógł się nudzić. Już od wczesnych godzin rannych można tam było odwiedzić Piknikowy Kiermasz z zabawkami, wyrobami regionalnymi, spróbować regionalnych przysmaków. W samej Bazylice o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta Msza św. otwierająca Piknik Rodzinny, na której zaśpiewała Schola działająca przy Oratorium.

piknik (25)

Od godziny 12:00 na nowym boisku Zespołu Szkół nr 40, czyli w Strefie Piłkarskiej, odbywały się rozgrywki Finału Pucharu Salezjańskiej Ligi Szóstek Piłkarskich. Do rywalizacji przystąpiło dziesięć drużyn, które dostarczyły kibicom wiele emocji. O godzinie 17:00 odbył się Wielki Finał Pucharu, podczas którego zawodników do boju zagrzewał zespół perkusyjny L'ombelico del Mondo. W kategorii młodszych drużyna AP Brychczy pokonała Polish Power, zaś w kategorii starszych drużyna Szmulki pokonała FC Michałów. Na ceremonii rozdania nagród poza upominkami drużyny otrzymały puchary, a wszyscy zawodnicy pamiątkowe medale.

Od godziny 12:00 do 18:00 Strefa Dziecięca tętniła życiem i pozytywną energią. Mali goście uczestniczyli w grach, zabawach, animacjach, oglądali specjalnie dla nich przygotowane występy cyrkowe w wykonaniu Akademii Cyrkowej i pokazy prestidigitatorskie w wykonaniu iluzjonistów Adriana i Marcina. Równolegle odbywały się cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty malowania na tkaninie. 50 osób wzięło udział w konkursie plastycznym. Najciekawsze prace zostały nagrodzone, a każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę dzieło w postaci własnoręcznie ozdobionej płóciennej torby.

Dzięki uprzejmości Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Praga – Północ ponad 500 osób skorzystało z bezpłatnych badań lekarskich, takich jak poziom cukru we krwi, zawartość tkanki tłuszczowej, spirometria oraz saturacja.

Nie sposób nie wspomnieć o Kawiarence w Oratorium, która przez cały dzień działała na najwyższych obrotach serwując chętnym bezpłatną, pyszną grochówkę. Kolejki ustawiały się nie tylko w Kawiarence i przed kiermaszowymi kramami, ale również przy stanowisku Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, a to za sprawą loterii fantowej, która budziła żywe zainteresowanie prażan.

W Strefie Edukacyjnej o godzinie 13:00 do akcji wkroczyła Straż Miejska, która dała efektowny pokaz samoobrony. Licznie zebrana publiczność mogła obserwować spektakularne sposoby obezwładniania napastników w różnych sytuacjach przy użyciu wielu technik obrony. O 13:30 zwyciężczynie V Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej „Pięć złotych minut”, ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Warszawie, zaprezentowały profesjonalne zasady udzielania pierwszej pomocy. Policja stworzyła mini miasteczko rowerowe, gdzie młodzi cykliści mogli wypróbować swoje umiejętności na specjalnej, nie łatwej do pokonania, trasie.

Strefa Sportów Miejskich – „Miejski Lis” cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród wszystkich pokoleń. Na Skwerze Radziwiłłów dorośli i dzieci wspólnie odkrywali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu grając w badmintona, kręgle fińskie, szwedzką grę Kuub czy chodząc po linach rozpiętych między drzewami. Trudno było nie zwrócić uwagi na, już wcześniej wspomnianą, młodzieżową grupę perkusyjną L'ombelico del Mondo z Sochaczewa, która co jakiś czas podczas imprezy zaznaczała swoją obecność mocnymi uderzeniami. Brzmienie brazylijskich rytmów samby zarażało entuzjazmem, prowokowało do tańca i dawało porządny zastrzyk pozytywnej energii. Na pożegnanie zespół dał pokaz na placu przed Bazyliką, tuż przed zakończeniem imprezy, przy zapadającym powoli zmroku.

Ostatnim, mocnym punktem Pikniku Rodzinnego „Pożegnanie Lata” był występ ulicznego Teatru Akt ze spektaklem „Chick-Stick”. Widzowie zostali porwani w kolorowy świat wyobraźni znakomitych aktorów, oczarowani poetycką historią przemijania, opowiedzianą w symboliczny, inteligentny i zabawny sposób. Ekwilibrystyczne wręcz sceny przeplatały się z pięknymi obrazami. Całość dopełniały świetnie dobrana muzyka, gra świateł i mnogość znakomitych efektów pirotechnicznych. Zgromadzona na schodach Bazyliki, niczym w greckim amfiteatrze, publiczność nie kryła zachwytu nagradzając artystów co chwilę brawami, by na koniec wznieść w pełni zasłużone owacje.

Przez cały dzień Piknik Rodzinny odwiedziło setki warszawskich rodzin, nie tylko z Dzielnicy Praga Północ. To niezwykłe sąsiedzkie spotkanie przerodziło się w święto radości bycia razem i dostarczyło wielu miłych wrażeń, zwłaszcza dzieciom. To był naprawdę piękny i słoneczny dzień, a pogoda ducha została jeszcze po zmroku, i mamy nadzieję, że wszyscy zanieśli ją do swoich domów.

Projekt był współfinansowany ze środków otrzymanych od Fundacji Lotto „Milion Marzeń”.

Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile wszystkim gościom, uczestnikom i wystawcom. Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc współorganizatorom, darczyńcom, wolontariuszom, animatorom, współpracownikom.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, włożyli ciężką pracę i serce w przygotowanie tej imprezy, i którzy z pełnym poświęceniem, a przede wszystkim z uśmiechem na ustach dbali o to, by każdy czuł się na niej jak u siebie.