Teatr ORATORIUM

teatr oratorium logo

TEATR ORATORIUM przy Bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie jest nowym miejscem na teatralnej mapie stolicy, a już zyskał popularność i grono stałych widzów. Rozpoczął swoją działalność z inicjatywy aktora, który poszukiwał sceny na realizację projektu teatralnego. I tak w październiku 2015 roku za sprawą Jarosława Witaszczyka (dyrektora artystycznego Teatru) oraz ks. Sławomira Szczodrowskiego (kierownika Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie) powstał Teatr.

Salezjańska scena od lat była gotowa na przyjęcie artystów z pomysłami na jej zagospodarowanie. W historii i tradycji tego miejsca nie brak wydarzeń teatralnych, jak choćby, słynne na całą Rzeczpospolitą, przedwojenne wystawienia „Misteriów Męki Pańskiej”, wielokrotnie wystawiane Jasełka i inne spektakle. Pasje teatralne ks. Bosko, patrona Oratorium, jak również Jana Pawła II mogły znaleźć kontynuację i odzwierciedlenie we współczesnej wizji Teatru Oratorium. To w pełni profesjonalny teatr z dobrym słowem, w którym jest miejsce dla wszystkich. Główna idea teatru to wierność wartościom chrześcijańskim, szczerość i prawda przekazu. Teatr cechuje dbałość o wysoki poziom artystyczny każdego realizowanego przedsięwzięcia. Widzowie cenią również ciepłą atmosferę, jaka tu panuje. W przytulnej oratoryjnej kawiarence, przy domowym cieście, zawsze mogą wspólnie z artystami napić się herbaty i porozmawiać jak dobrzy znajomi.

Celem Teatru jest służyć dzieciom, jeśli nie bezpośrednio, to poprzez działalność sceny i wspieranie działalności Stowarzyszenia Oratorium. Teatr pragnie inspirować, motywować, poszerzać horyzonty, rozwijać zainteresowania wszystkich pokoleń. Pragnie integrować wszystkie środowiska (nie tylko dzielnicy Praga Północ), budować więzi między starym a nowym, tradycją i nowoczesnością poprzez aktywność na wielu płaszczyznach kultury i sztuki.

Gośćmi salezjańskiej sceny są amatorskie i profesjonalne grupy teatralne, wokalne i muzyczne. Teatr na stałe współpracuje z: Fundacją Chrześcijańskie Granie, Radiem Warszawa, Fundacją Między Słowami, Trupą Teatralną Meandry, Duszpasterstwem Akademickim św. Anny oraz Radą i Zarządem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Wszystko, co wydarzyło się przez pierwszy rok działalności Teatru, jest dziełem wytężonej pracy kilku osób, pracujących społecznie w ramach wolontariatu. Działalność Teatru i jego dynamiczny rozwój wiąże się z wieloma wyzwaniami i potrzebami. Niestety nie wszystkim może on sprostać samodzielnie. Stowarzyszeniu Oratorium, a co za tym idzie Teatrowi brakuje funduszy na modernizację i remont sceny, widowni, garderób, stolarni, jak również środków na bieżącą działalność. Teatr Oratorium szuka mecenasa, któremu leży na sercu rozwój kultury chrześcijańskiej. Wyjątkowe miejsce i ludzie z pasją już są. Czekają na pomoc. Michał i Maria Radziwiłłowie wybudowali Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego. Może znajdzie się kolejny fundator, który pomoże przetrwać i rozwinąć skrzydła Teatrowi Oratorium?

Teatr Oratorium wspiera:
logo fundacja pzu pion rgb